seo uzmanlığı

Seo Uzmanlığı

Kalem Kalem her sektöründe ciddi rekabetlerin yaşandığı internet dünyasında Seo Uzmanlığı ihtiyacı her gün artarak devam etmektedir. Kimi site sahipleri zaman ayırarak kendileri çözüm üretmekte, kimi firmalar bünyesinde biraz maliyetli olsa da personel barındırmakta ve çözüm aramaktadır. Çoğunluk tercihi ise bu alanda profesyonel veya bireysel olarak hizmet veren seo uzmanlarından hizmet almaktadır. Seo uzmanı olmadan web siteniz istediğiniz oranda başarılı olabilir mi? yada kendi bireysel çalışmalarınız ile sonuç almanız mümkün müdür yazımızda birazda bunlara değineceğiz.

Seo Uzmanlığı Olmadan Yükselmek Mümkün Müdür?

seo uzmanlığı
Önce bu konuda hızlıca bir cevap verip sonrasında konuyu biraz açalım. Cevap: Evet Mümkündür. Seo uzmanı olmadan da kendi bireysel çabanızla sitenizi sıralamalarda elbette yükseltebilirsiniz ancak bu gayet uzun bir süre. ve meşakkatli bir yolculuk olabilir. Seo Uzmanlığı içerisinde bir çok farklı çalışmayı kapsayan aslında belki 20 kaleme yakın bir arada telaffuz edildiği çalışma şeklidir. Bu nedenden dolayı bireysel çalışanlar genelde sitelerini yap boz şeklinde yaparak ilerlemektedir. Tüm alanlarda her konuda bilgiye sahip olmadığı için her öğrendiği yeni teknikte tekrar başa dönmektedir. Buda sitenizin bir türlü rayına girmemesine neden olmaktadır. Uzun uğraşlar sonunda sabırlı bir çalışma ile zaman içerisinde sizlerde bir konuya hakim olabilirsiniz ebette vaktiniz ve buna ayıracak zamanınız varsa.

Seo Uzmanı Olmak İçin hangi Konulara Hakim Olmak Gerekmektedir?

Aslında bu bunu cevabını basit bir şekilde cevap vermek kolay değildir. Kimine göre buradaki kıstas sitenin hemen yukarı gelmesi olurken kimilerine göre öze kriter sitenin yılarca geldiği yerde sabit kalmasından geçmektedir. Bir siteyi ilk sıraya çıkarmak ne kadar zor bir seo uzmanı çalışması gerektirsede bulunduğu konumda yerini uzun süre koruması içinde bir çok çalışma ve işlem devamlılık istemektedir. Basit bir şekilde bir kaç madde sıralarsa iyi bir seo uzmanı aşağıda yer alan konularda belirli hakimiyet düzeyinde olmalıdır.

  • Yazılım ve kod alanında temel bilgiye sahip olması gerekmektedir,
  • Site tasarım ve dizayn konusunda bilgi sahibi olmalıdır,
  • WordPress, Joomla gibi en çok tercih edilen site yazlım paketlerinde hakimiyeti olmalıdır,
  • Teknolojiyi yakında takip etmelidir,
  • Arama motorları yapısını çok iyi bilmeli ve bu alanda her yenilikten haber olmalıdır,
  • Tüm Bunların dışında seo uzmanı olarak hizmet verceğiden ötürü gerekli kaynak altyapısını oluşturabilmelidir.

Seo uzmanlığı Hizmeti Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

seo uzmanlığı dikkat edilmesi gerekenler
seo uzmanlığı dikkat edilmesi gerekenler

Her alanda ve her sektörde iyisine kötüsüne denk geldiğimiz hizmetler bizin sektörümüz seo alanında da kaşınıza çıkabilmektedir. Eğer siteniz için yararlı ve faydalı bir çalışma için arayışınız varsa aceleci davranmadan iyi analizle yaparak en doğru uzmanı bulup çalışma yapabilirsiniz. Bu seçimde de birden fazla kriter iyi bir firma yada bireysel çalışandan hizmet alma seçiminizi etkileyecektir. Öncelik olarak genelde herkesin yaptığı gibi ilk göz referans firmalarını aramaktadır. Sizlerde bu konuda içinizi rahatlatmak istiyorsanız Seo Uzmanlığı yapan firmanın referanslarını inceleyebilirsiniz. Bazı durumlarda eğer referans belirtilmemişse çoklu liste talebinde bulunabilirsiniz. Sitenize inceleme yapmadan seo teklifi verenlerde ciddiyetten uzak olarak düşünebilirsiniz.

Profesyonel Seo Çalışması

Her ne kadar profesyonel olsa da kısa sürede içinde dahi sitenizin analizi yapmalı ve kritik hataları ve düzeltilmesi gerekenleri sizlere anında söyleyebilmelidir. Çalışma sürecinde nasıl bir yol izleyeceği nelerin gerekli olduğu tarafınıza söylenmeli ve istenmesi halinde yazıya dökebilmelidir. Genelde bir çok işveren Seo uzmanına ilk sorularından birisi sitem ne kadar zamanda çıkar olmaktadır. Eğer sizde iyi bir seo uzmanlığı verecek firma bulduğunu düşünüyorsanız ona sitem kaç ayda çıkar diye sormanız gerekmektedir. Bilinki size çalışma yapmadan kısa vadeler verenler işin ciddiyetinde değillerdir. Seo çalışması devamlılık ve belirli bir program dahilinde ilerlenmesi gereken çalışmaların bütünüdür.

Kısa sürede 1 ay gibi vakitlerde siteniz ilk sıralarda olur sözleri gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak şu detayıda atlamayalım ki öyle bir sektörde hizmet veriyorsunuzdur ki istediğiniz, yükselmek istediğiniz Keyword (anahtar kelime) çok kolay ve rakipsizdir, bu durumda istisna olarak siteniz beklenilenden de kısa sürede gelmektedir. Seo uzmanlığı için ciddi firmalarla iyi sonuçlar almak mümkündür.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir